Na co si dát pozor, rady k nákupu

Máte otázky? Zeptejte se profesionálů!

Jiří Gottwald Infratopení
Obořiště 210
262 12 Obořiště

Telefon: +420 731406014
Email: info@infratopeni@heatwell.cz

Vybrat správnou značku a typ sálavého vytápění může být v současné nepřehledné situaci na trhu náročným úkolem. Pro usnadnění Vašeho rozhodování a výběr takového produktu, se kterým budete trvale spokojeni, zde naleznete několik důležitých informací. Na co se zaměřit a čemu je dobré se vyhnout?

Poddimeznování výkonu

S rostoucími příkony infrapanelů roste i jejich cena, neboť je třeba instalovat do prostor i více jak jeden topný panel nebo o větším příkonu. Obchodníkům se proto lépe prodává poddimenzovaný topný systém. Ve finále je možné že nebudete s funkcí infrapanelů spokojeni a budete potřebovat řešit chybějící příkon z jiných zdrojů nebo dalším nákupem. Při stanovení výkonu je vhodné vycházet z tzv. tepelné ztráty objektu. Společnost Infrasystémy s.r.o. navrhuje infratopení v programu speciálně vyvinutém pro naší společnost na výpočty příkonů a umístění sálavých infrapanelů Heatwell se započítáním velhkostí zdiva a kumulačních vlastností vytápěného prostoru.

Kupujete opravdu sálavé vytápění?

Na trhu je již mnoho produktů které jsou vydávány jako sálavé vytápění – nalézt lze například sálavé podlahové vytápění, sálavé stěnové nebo stropní vytápění. Za sálavé vytápění lze považovat systém topení, který předává do prostoru více jak 50% tepelné energie v sálavém výkonu. Sálavý výkon je počítán z teploty povrchu, emisivity a plochy zdroje tepla. Nejdůležitějím faktorem je teplota povrchu. U těles o teplotě cca 80°C začíná převládat konvekční část – ohřev vzduchu. Podlahové topení při teplotách cca 27°C mají menší sálavý výkon než Vaše pokožka a nic na tom neměmí fakt velké plochy. V praxi lze sálavý výkon rozpoznat v prostoru kde vytvoříte průvan – eliminujete ohřev vzduchu. Pouze u vytápění infrapanely i v takto chlazovaném prostoru jasně identifikujete jako zdroj tepla infrapanely jejichž teplo cítíte na svém těle. Ostatní "sálavé" systémy s minimálním sálavým výkonem toto nedokáží a jejich funkčnost zjistíte pouze dotykem. Vybírejte tedy infrapanely s teplotou nad 90°C aby jste měli jistotu účinného sálavého vytápění.

Elektrosmog

Zdrojem energie pro infrapanely je elektřina. Příkony infrapanelů jsou vyšší než u běžné domácí elektroniky jako je televize, PC a další a tedy roste i riziko vzniku silného elektromagnetického pole. Elektrosmog má negativní vliv na lidské zdraví a buněčný vývoj a je třeba maximální opatrnosti. Elektrosmog je možné snadno měřit přístroji v cenách již od 1-2 000 Kč. Doporučené hodnoty jsou 20nT pro noc a 200nT pro denní režim. Měřící přístroj rádi zapůjčíme. Infrapanely Heatwell dosahují pouze 10nT a jsou tak naprosto bezpečné pro užívání. Na trhu nalezenete zastaralé konstrukce s elektrosmogem nad 1000nT a více, bez zemnícího vodiče a dalších ochranných prvků. Pozor na zavádějící informace o elektromagnetické kompatibilitě – tato certifikace neřeší hodnoty elektrosmogu!

Nízké provozní a pořizovací náklady

Je logické, že cena hraje při výběru značky a dodavatele infrapanelů velmi významnou roli. Stává se, že klient vyřadí v první fázi výběru nabídky s vyššími pořizovacími a provozními náklady a dále se zabývá jen těmi atraktivními. Toho jsou si obchodníci dobře vědomi a v první fázi často nabízejí poddimenzovaný topný systém bez regulace, provozní náklady jsou počítány na nižší počet topných dnů než je uvedeno v normě pro danou lokalitu instalace infrapanelů nebo na nesmyslně nízký pořet hodin běhu denně. Není vyjímkou ani kalkulace na 3-4 hodiny běhu denně což je v praxi nereálné.

Odolnost konstrukce proti poškození a vnějším vlivům

Infrapanely Heatwell zaručují plnou funkčnost i po vystavení panelu například mechanickému poškození úderem, zkrutem atp., Na trhu naleznete infrapanely, které tuto odolnost nemají a jsou rizikem bezpečnosti domácnosti. Dále je důležitým faktorem tzv. Krytí IP které stanovuje odolnost proti vlhkosti a nečistotám. Některé produkty na trhu mají odolnost proti vlhkosti nulovou např. IP20. Infrapanely Heatwell mají odolnost IP44 tedy proti stříkající vodě a jsou tak vhodné i do koupelen a prostorů s bazény a whirlpooly.

Poddimenzované výpočty tepelných ztrát

Návrhy sálavého vytápění je třeba posuzovat i z hlediska podmínek za kterých má dodavatel infrapanelů zaručit jejich funkčnost. Nezřídka se setkáváme s nabídkami nastavenými v horských oblastech na vnější podmínky -12°C a vnitřní 20°C. Je třeba počítat i s mrazy které v každé lokalitě mohou nastat a s komfortní teplotou interiéru 22-24°C. Naše společnost tyto hodnoty pro výpočty využívá a veškeré podklady si počítá individuálně. Můžeme se proto lišit i s podklady od projektantů a stavebních firem, kteří ve snaze prodat svůj projekt jako nízkoenergeticky až pasivní , nerespektují fizikální zákony.

Je proto třeba vždy důsledně porovnávat porovnatelné a orientovat se v předložených kalkulacích.

Infrapanely Heatwell vysoké kvality přispívají k významnému zvýšení účinnosti infrapanelů v kategirii sálavého vytápění a určily tak nové standardy. Přední pozici na rakouském trhu si infra panely Heatwell získaly kvalitou, moderním designem, prakticky nulovým elektrosmogem a minimálními pořizovacími náklady.